Slijedeći odgovori na donja pitanja pomoći će nam pri projektiranju vašeg sustava za distribuciju satelistskih signala.
(Opaska: Jedna ili više antena u sustavu, ovisno o željenoj kombinaciji satelita.)
Primjer jednog dijagrama:
Sve duljine kabela, opisane u točkama 4 do 6, moraju biti specificirane. Također, navedene su i utičnice s 3-strukom i 4-strukom distribucijom satelitskog signala..
Primjer s 1 satelitskim prijemnikom, ulazom za zemaljski signal i kaskadnim elementom
Primjer s 2 satelitska prijemnika i ulazom za zemaljski signal
Parabolična antena, SAT zrcalo ili kako je uobičajeno zvati satelitski tanjur, je jedna od najvažnijih komponenti u satelitskoj prijemnoj tehnici koja utječe na prijem. Vrlo slabi satelitski signali (geostacionarni sateliti se nalaze na visini od oko 36 km iznad zemljine površine) se odašilju u frekvencijskom području od 11 – 12 GHz prema zemlji. Satelitska antena reflektira te slabe signale u točku gdje se nalazi pričvršćen LNB (prijemna glava), a tamo se onda taj signal dalje obrađuje.
Važniji kriteriji za kvalitetu su:
Primjer: Jedna antena promjera 85 cm (0,567 m²) ima dvostruko veću površinu od antene promjera 60 cm (0,283 m²) pa su time njene performanse (logaritamski) na LNB-u povećane za 3dB!
Namještanje položaja antene - azimut i elevacija:
Azimut je smjer kompasa (otklon od južne osi 180°) satelita mjeren u stupnjevima (npr.: 19,2° istočno za ASTRU i 13,0° istočno za EUTELSAT / Hot Bird). Elevacija je kut pod kojim se određeni satelit nalazi iznad horizonta. Obje vrijednosti su ovisne od položaja mjesta stanovanja odnosno od izabranog satelita. Na web stranicama željenog satelitskog davatelja možete pronaći tablice (u ovisnosti od mjesta prijema), sa svim traženim vrijednostima.
Naš univerzalni LNB/LNC (Low Noise Block/Low Noise Converter) iskazuje visoka pouzdanost i vrhunska tehnologija. Frekvencijsko područje djelovanja 10,70 do 12,75 GHz. LNB se učvršćuje u žarištu tanjura te tako prima reflektirane signale sa satelita. LNB pretvara te signale u električne i pojačava ih do 100.000 puta. Ti se signali pretvaraju u frekvencijsko područje 950 do 2150 MHz koje satelistski prijemnik onda može dalje obrađivati. U ponudi su single-, twin-, quad- i octo LNB-ovi (priključuju se izravno na prijemnik ili multiswitch), a tzv. Quattro LNB se mora priključiti na poseban multiswitch.
Zbog toga što Quad- i Quattro-LNB imaju po 4 priključaka vrlo lako ih je zamijeniti. Razlikovati ih je moguće ako pogledamo natpis na njihovim priključcima.
Molimo pripazite na redoslijed priključaka. Te su oznake jednake na izlazima LNB-a kao i na ulazima multiswitch-a. Naši LNB-ovi su namijenjeni za standardni prihvat na nosač 40 mm. Na svakom LNB-u je ugrađena i zaštita od vremenskih utjecaja. Svakako preporučujemo primjenu koaksijalnih utikača metodom kompresije (stiskanja).
Za savršenu instalaciju SAT sustava potreban je visoko kvalitetan matarijal. Ekstremni vremenski uvjeti kao što su vrlo jake kišei snjegovi, mogu prouzročiti privremeni utjecaj na kvalitetu prijema signala. Takve prilike su privremene i brzo prođu. Dok npr. jake oluje ili vjetrovi mogu prouzročiti trajne mehaničke promjene na poziciju SAT antene. Zbog toga se mora pripaziti na dimenzioniranje svih važnih dijelova sustava kao i pozicioniranje same antene (s mogućom zaštitom od vjetra).
Veličina antene određuje otpornost na vjetar, a time i sva učvršćenja potrebna za stabilnost takvog sustava. Bilo da se radi o materijalu od aluminija ili vruće cinčanog čelika, svaki nosač je toliko čvrst i stabilan kao i njegovo vijčano učvršćenje!
Najčešći načini montaže:
Za spajanje više korisnika (npr. 4, 8, 16 ili više komponenata u kaskadi) s jednog ili više dijeljenih Quattro LNB-a (priključenih na jedan ili više satelitskih tanjura) služi multiswitch kao razdjelnik satelitskog signala (DVB-S) na sve SAT prijemnike. Koristi se i kao razdjelnik zemaljskih signala (DVB-T) korisnicima preko koaksijalnog kabela.
Prijenosna tehnologija za radio i televizijske programe:
Polarizacijski i frekvencijski pojasevi:
Signali: